0

45

1403/02/04

امتیاز راتن تومیتوز چیست؟

امتیاز راتن تومیتوز چیست؟

در ابتدای هرچیزی باید در نظر داشته باشید زمانی که می خواهید برای دانلود سریال اطمینان حاصل کنید و اینکه مطمئن باشید محتوای دانلود موضوعی جذاب و دوستداشتنی دارد. راتن تومیتوز می تواند جز بهترن گزینه ها باشد. جتی این موضوع در دانلود فیلم نیز صدق میکند و شما می توانید برای دیدن یک فیلم خوب به امتیاز فیلم و سریال توجه لازم را داشته باشید.

در فوریه 2016 Rotten Tomatoes به عنوان سایتی که نظرات منتقدان فیلم و تلویزیون را جمع‌آوری می‌کند و نمره‌های «تازه» یا «فاسد» را جدول‌بندی می‌کند – اهمیت بالایی پیدا کرد. این زمانی بود که Rotten Tomatoes همراه با شرکت مادرش Flixster توسط Fandango خریداری شد. Flixster وب سایتی است که بلیط‌های فیلم را برای بسیاری از زنجیره‌های بزرگ سینما می‌فروشد.

مردم از زمان راه‌اندازی آن در سال 2000 از Rotten Tomatoes برای یافتن نقدهای فیلم استفاده می‌کردند، اما پس از اینکه Fandango این سایت را تصاحب کرد، شروع به ارسال نمرات “Tomatometer” در کنار لیست بلیت‌های فیلم کرد. از آن زمان، مدیران استودیو احساس کردند که گویا Rotten Tomatoes بیش از گذشته اهمیت دارد و در برخی موارد، استراتژی‌های بازاریابی خود را بر این اساس تغییر دادند.

به راحتی می توان فهمید که چرا هر کسی ممکن است تصور کند که امتیازاتRotten Tomatoes بیشتر به فروش بلیت مرتبط شده است و مخاطبان بالقوه تمایل بیشتری به خرید بلیط برای فیلم هایی با رتبه بالاتر و در نتیجه برای منتقدان دارند. بر این اساس راتن تومیتوز قدرت بیشتری برای خرید بلیط می دهد. اما این تمام ماجرا نیست. همانطور که اکثر منتقدان فیلم (از جمله خود من) به شما خواهند گفت، ارتباط بین نمرات Rotten Tomatoes، نظرات انتقادی، تاکتیک های بازاریابی و بازده واقعی باکس آفیس پیچیده است. این یک موقعیت علت و معلولی ساده نیست.

کار خود من هم در موسیقی Rotten Tomatoes و هم در اثر پسر عموی منحصر به فرد آن یعنی Metacritic گنجانده شده است . بنابراین من، همراه با بسیاری از منتقدان دیگر، اغلب به مزایا و مشکلات تجمیع نظرات انتقادی و تأثیر آن بر فیلم‌هایی که مردم می‌بینند فکر می‌کنیم. اما برای تماشاگران معمولی سینما، نحوه کار جمع‌آوری‌کننده‌های نقد، آنچه اندازه‌گیری می‌کنند و چگونه بر فروش بلیت تأثیر می‌گذارند می‌تواند مرموز باشد.

بنابراین وقتی کنجکاو شدم که مردم چگونه Rotten Tomatoes و تأثیر آن بر فروش بلیت را درک می کنند، کاری را انجام دادم که هر منتقد فیلمی که به خود احترام می گذارد، انجام می دهد: من به طور غیررسمی در میان دنبال کنندگان توییتر خود نظرسنجی کرا انجام دادم تا ببینم آنها می خواهند این موضوع را بدانند یا نه؟

امتیاز راتن تومیتوز چیست؟

نظرات حدود 3000 منتقد با نام مستعار “منتقدان تایید شده گوجه‌سنج” که مجموعه‌ای از معیارهای تعیین‌شده توسط راتن تومیتوز را برآورده کرده‌اند – در نمرات سایت گنجانده شده است. اگرچه هر منتقدی هر فیلمی را نقد نمی‌کند، بنابراین هر امتیاز معینی معمولاً از چند صد منتقد یا حتی کمتر تشکیل شده است. نمرات فقط شامل هر کسی نمی شود که خود را منتقد می خواند یا یک وبلاگ سینمایی دارد.

در این سایت فقط منتقدانی را جمع آوری می کند که حداقل دو سال به طور مرتب نقدهای فیلم را با یک رسانه پرخواننده منتشر می کنند، و این منتقدان باید “فعال” باشند، به این معنی که حداقل یک نقد را در سال گذشته منتشر کرده اند. این سایت همچنین زیرمجموعه ای از منتقدان را “منتقدان برتر” می داند و امتیاز جداگانه ای را محاسبه می کند که فقط شامل آنها می شود.

برخی از منتقدان (یا کارکنان نشریات خود) نظرات خود را آپلود می کنند، نقل قول های جذاب خود را انتخاب می کنند و نقد خود را به عنوان “تازه” یا “فاسد” تعیین می کنند. سایر منتقدان (از جمله خود من) نظرات خود را آپلود می کنند، نقل قول می کنند و توسط کارکنان Rotten Tomatoes به عنوان تازه یا فاسد برچسب گذاری می شوند. در مورد دوم، اگر کارکنان مطمئن نباشند که یک بررسی را تازه یا فاسد برچسب گذاری کنند، برای توضیح به منتقد مراجعه می کنند. و منتقدانی که با نام گذاری سایت موافق نیستند می توانند درخواست تغییر آن را داشته باشند.

با جمع شدن نقدهای یک فیلم معین، امتیاز Rotten Tomatoes درصد مثبت‌تر از منفی بودن را اندازه‌ گیری می‌کند و امتیاز کلی تازه یا پوسیده را به فیلم اختصاص می‌دهد. نمرات بالای 60 درصد تازه در نظر گرفته می شوند و نمرات 59 درصد و کمتر پوسیده هستند. برای به دست آوردن مُهر مورد علاقه «تعیین شده تازه»، یک فیلم حداقل به 40 نقد نیاز دارد که 75 درصد آنها تازه بوده که در میان این درصد تعیین شده پنج مورد از منتقدان جایگاه «برترین» را دارند.

امتیاز روتن تومیتوز واقعاً به چه معناست ؟

امتیاز راتن تومیتوز چیست؟

امتیاز Rotten Tomatoes نشان‌دهنده درصد منتقدانی است که نسبت به یک فیلم خاص احساس مثبتی ملایم تا شدید داشته اند. اگر به یک فیلم نقدی ترکیبی بدهم که عموماً مثبت باشد، آن نقد همان وزن را دریافت می‌کند که یک هیاهوی همه‌جانبه از منتقد دیگر دریافت می‌کند. (وقتی من به یک فیلم نمره 2.5 می دهم، آن را یک امتیاز خنثی می دانم؛ بر اساس محاسبه Rotten Tomatoes، این فیلم پوسیده است.) از نظر تئوری، امتیاز 100 درصد Rotten Tomatoes می تواند کاملاً از نقدهای متوسط ​​​​تا مثبت تشکیل شود.

و اگر نیمی از منتقدان سایت فقط به نوعی مانند یک طرفدار فیلم جمع شوند، و نیمی دیگر به نوعی آن را دوست ندارند، فیلم حدود 50 درصد خواهد بود (که توسط این سایت “فاسد” در نظر گرفته می شود). برخلاف تصور برخی افراد، خود راتن تومیتوز هیچ نظری درباره یک فیلم ندارد. آنچه Rotten Tomatoes  تلاش می‌کند اندازه‌گیری کند، اجماع انتقادی است.

نظرات منتقدان در بیشتر فیلم‌ها جمع می‌شود. اما همیشه چیزهایی دور از ذهن وجود دارد، چه از طرف مخالفان (که گاهی به نظر می رسد متوجه می شوند مردم چه می گویند و سپس نظر مخالف دارند)، یا از طرف کسانی که به نظر می رسد هر فیلمی را دوست دارند. و منتقدان، مانند همه افراد، تجربیات مختلف زندگی، ترجیحات زیبایی‌شناختی و دیدگاه‌هایی دارند که باعث می‌شود نظرات متفاوتی در مورد فیلم‌ها داشته باشند.

بنابراین در بسیاری از موارد (اگر نه در بیشتر موارد)، امتیاز فیلم راتن تومیتوز ممکن است با دیدگاه هیچ یک از منتقدان مطابقت نداشته باشد. این بیشتر شبیه یک تخمین نادقیق است که چه اتفاقی می‌افتد اگر همه منتقدان Tomatometer را با هم ترکیب کنید. Rotten Tomatoes همچنین به مخاطبان اجازه می دهد تا فیلم ها را ارزیابی کنند و امتیازهای ثبت شده اغلب با نمره انتقادی همخوانی ندارد. گاهی اوقات، تفاوت بسیار قابل توجه است، زیرا سایت این دو امتیاز را در کنار یکدیگر فهرست می کند. با این حال، دلیل روشنی وجود دارد که این دو به ندرت با هم مطابقت دارند: امتیاز انتقادی کنترل‌ شده‌تر و روشمندتر است.

نظرات کاربران

دیدگاه ثبت شده: 0

نظر خود را بنویسید