1

36

1403/02/18

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

در صنعت سینما فیلم های بسیار زیادی به انتشار رسیده که گاها داستان هایی مشابه و یا خلق یک اثر ماندگار بوده اند. با پیشروی این صنعت و درواقع رشد تولید محتوا در زمینه شرح مسائل تاریخی، بیوگرافی و مواردی از این قبیل سازندگان به این موضوع آگاه شدند که بشر بیشتر از خواندن کتاب فیلم میبیند.

همین موضوع هم موجب نگرانی و هم موجب شادمانی برخی کمپانی های بزرگ بود. اگر دقت کرده باشید نویسندگان به نام و مشهور کتاب هایی را خلق کرده اند که داستان هایی بسیار خیره کننده داشته و حتی خلق تصویر جملات نوشته شده نیز گاها برای ذهن کار دشواری است و همین موضوع رمان ها یا داستان هایی را به طرز عجیبی در جهان به شهرت رسانده است.

سازندگان فیلم ها از 70 سال پیش تاکنون سعی بر پیشرفت بیشتر این صنعت داشته اند و برای جذب کاربران کارهای غیرممکن را ممکن کرده اند. تا حدی که برخی از این فیلم ها و یا سریال های ساخته شده ممکن است دیگر ساخته نشوند و جز آثار بیادماندنی تکرار نشدنی در یک موزه نگهداری شوند.

بهتر است در ادامه تعدادی از این فیلم های جذاب را که براساس کتاب نوشته شده اند را برای شما نام ببریم:

  1. ارباب حلقه ها (2001-2003)

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

استاد بزرگوار آقای جی آرآر تالکین را می تواند یکی از خلاق ترین شخص های تاریخ در ساخت یک دنیای فانتزی تلقی کرد. تالکین در مجموعه کتاب های خود جهانی را خلق کرد که تصور آن از روی جملات هم زیبا و هم کار بسیار دشواری بود. اما در سال 2001 استارت اولین نسخه از جهان تالکین به شکل فیلم و با بهترین شکل ممکن به انتشار رسید.

سه گانه فیلم های پیتر جکسون به رمان های فانتزی حماسی کلاسیک جی آر آر تالکین بسیار وفادار هستند. جکسون داستان را بسیار ساده کرد، اما نمی توان از ساخته همچین اثر هنری ایراد گرفت. این سه گانه در سال های 2001، 2002 و 2003 به انتشار رسیدند.

  1. هری پاتر (2002-2011)

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

مجموعه فیلم های هری پاتر دارای چهار کارگردان و دو فیلمنامه نویس معتبر است و با وجود هشت فیلم طولانی، مجبور شد تا حدی داستان جی کی رولینگ را ویرایش کند. اما این فیلم ‌ها هم به طرح و هم به توسعه شخصیت که نبوغ واقعی رولینگ است، کاملاً وفادار هستند و همان تکامل را از یک داستان بچه‌گانه به داستان تاریک‌ تر و از نظر اخلاقی پیچیده‌ تر دنبال می‌کنند که در کتاب‌ های بعدی آن ها را پیدا می‌کنید. آن‌ ها اقتباس ‌های ایده‌آلی برای طرفدارانی هستند که چیزی جز دیدن چیزهای باورنکردنی که در موردشان خوانده ‌اند نمی‌خواهند.

  1. باشگاه مبارزه 199

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

اقتباس دیوید فینچر از رمان چاک پالانیوک با توجه به تفاوت آن به طرز قابل توجهی وفادار است؛ یعنی کم و بیش همه چیز را در رمان حفظ می کند اما ساختار سنتی تری را بر آن تحمیل می کند. رمان پالانیوک یک فریاد اولیه از خشم و نا امیدی است، در حالی که فیلم نقدی دقیق تر از فرهنگ مصرف گرایی مدرن و مفهوم مردانگی است، اما تصمیم فینچر برای اضافه کردن یک صداپیشگی می باشد، که صدای راوی را در فیلمی ترسیم می کند و به صورت بصری این کابوس را به تصویر می کشد.

  1. جن گیر 1973

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

ویلیام پیتر بلاتی رمان خود را برای فیلم ترسناک کلاسیک به کارگردانی ویلیام فریدکین اقتباس کرد و نتیجه فیلمی است که کتاب را تنها به این معنا بهبود می بخشد که برخی از وحشیانه ترین مطالب را به زندگی پر جنب و جوش و وحشتناک می آورد. تکیه فیلم به جلوه های عملی و مهار وقایع ماوراء طبیعی، آن را به یک تجربه تماشایی آزاردهنده تبدیل می کند که حتی تا به امروز مانند سال 1973 نمادین باقی مانده است.

  1. یک پرواز بر فراز آشیانه فاخته 1975

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

اقتباس میلوش فورمن در سال 1975 از رمان کن کیسی نمونه ای از فیلمی است که به شدت به منبع خود بی وفایی داشته است، اما به عظمتی جداگانه دست می یابد. فیلم تمرکز را از رئیس ساکت و غول‌ پیکر داستان یعنی راوی و دیدگاه اصلی رمان به مک مورفی غیرقابل پیش‌بینی با بازی جک نیکلسون تغییر می‌دهد.

همچنین مک مورفی را بیشتر از یک جنایتکار خشن و غیراخلاقی رمان به یک شوخی تبدیل می کند. با وجود این دستکاری، این فیلم برنده پنج جایزه مهم اسکار (بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن و بهترین فیلمنامه اقتباسی) شد و تقریباً به اندازه رمان تأثیرگذار است.

  1. روانی 1960

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

اقتباس سینمایی آلفرد هیچکاک در سال 1960 با رمان سال 1959 رابرت بلوخ بسیار متفاوت است. هیچکاک شخصیت کوچکی را از رمان به نام ماریون کرین انتخاب کرد و داستان او را به یکی از بزرگترین مک گافین های تاریخ سینما تبدیل کرد، در حالی که شخصیت نورمن بیتس را به چیزی ترسناک تر و خطرناک تر از نسخه الکلی و میانسال در رمان تبدیل کرد. هم رمان و هم اقتباس هیچکاک عالی هستند، اما این فیلمی است که همه به یاد دارند و جز ماندگارترین آثار سینمایی به همان شده 60 سال پیش می باشد.

  1. سکوت بره ها 1991

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

اقتباس جاناتان دم در بیشتر جنبه ها به رمان توماس هریس بسیار نزدیک است ، اما این فیلم بر خلاف رمان دو ضمیمه مهم دارد: جودی فاستر و آنتونی هاپکینز.  بازی‌های این دو بازیگر آنقدر خوب، خاطره‌انگیز و بسیار متقاعدکننده هست که یک مهیج تاریک و پرپیچ و خم را به ستونی دائمی از فرهنگ پاپ تبدیل کردند. شما در این میان تنها کاری که باید انجام دهید این است که نام «کلاریس» را با عطف‌های نمادین هاپکینز به زبان بیاورید، و همه می دانند که به چه چیزی اشاره می کنید.

  1. درخشش 1980

بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب

کتاب‌های استیون کینگ برای خواندن آنقدر ترسناک هستند که خواندنشان آدم را به وحشت می اندازد، چه رسد به تماشا!

درخشش  ممکن است یکی از مهیج‌ترین کتاب‌های کینگ باشد و به همان اندازه اقتباسی وحشتناک ساخته شده است. این فیلم حتی به عنوان یک “شاهکار ترسناک مدرن” تحسین شده است. جک نیکلسون یک اجرای فوق العاده از جک تورنس ارائه می دهد که به عنوان سرایدار در هتل اوورلوک مشغول به کار می شود. او فکر می کند که این یک رویا به حقیقت پیوسته است. اما خانواده او به زودی متوجه می شوند که استراحتگاه کوهستانی برفی اسرار وحشتناکی را پنهان می کند…

نظرات کاربران

دیدگاه ثبت شده: 0

نظر خود را بنویسید