1

279

1402/08/03

فیلم جوان در ادامه پاتان است

جوان فیلمی بر دنباله پاتان؟

 

مشخصات و توضیحات فیلم جوان Jawan 2023

فیلم جوان یک فیلم اکشن هندی زبان هندی محصول سال ۲۰۲۳ به کارگردانی آتلی و محصول شرکت شاهرخ خان Red Chillies Entertainment است. خان، نایانتارا، ویجی ستوپاتی و سانیا مالهوترا در این فیلم حضور دارند. این فیلم در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۲۳ به زبان‌های هندی، تامیل، تلوگو و مالایالام بر پرده سینما اکران شد. جوان یک فیلم مورد انتظار است که بازگشت خان را پس از چهار سال غیبت به سینما نشان می دهد. این فیلم به‌ویژه به دلیل جذابیت هندی‌اش، با بازیگران و گروهی که از سرتاسر کشور جذب شده‌اند، مشهور است. این فیلم هندی دومین فیلم محبوب امسال سینمای بالیوود از نظر فروش و از دید کاربران است.

جوان نقدهای متفاوتی از منتقدان دریافت کرده است. برخی از منتقدان بازی خان، سکانس‌های اکشن فیلم و پیام‌های اجتماعی آن را تحسین کرده‌اند. با این حال، دیگران از طرح داستانی بیش از حد فیلم، اصالت نداشتن و طولانی بودن بیش از حد آن انتقاد کرده اند. سیبا بازگشت جمعی خوشایند پاتان در ژانویه ، در اینجا تأیید دیگری از وضعیت شاهرخ خان به عنوان پادشاه نیکوکار بالیوود است. در جایی که فیلم قبلی‌اش بر اساس فرمول ثابت توضیح داده می‌شود، آخرین فیلم خان دست‌هایش را بازتر می‌کند و سوسو زدن‌هایی از دید خاص را نشان می‌دهد. به درستی پان-هندی است: آتلی، سبک اکشن نوظهور تامیلی، بدجنسی و وجدان اجتماعی مشخصه سینمای جنوب هند را وارد می‌کند، و مخاطبان انبوه را نسبت به نگرانی‌های شدید منطقه‌ای آگاه می‌کند – قبل از اینکه ظاهراً کنترل خود را بر محتوای خود از دست بدهد. یک وسیله نقلیه ستاره‌ای که مانند یک قطار فراری عمل می‌کند، جاوان زمین‌های زیادی را به شیوه‌ای شگفت‌انگیز با دریچه گاز کامل می‌پوشاند – اما این نیز راهی مودبانه برای اعتراف این است که کاملاً در همه جا وجود دارد.

جوان فیلمی بر دنباله پاتان؟

جوان در ادامه داستان پاتان ساخته شده است؟

اصطلاح «توده» از سینمای تامیل زبان جنوب هند گرفته شده است و به فیلم‌هایی اطلاق می‌شود که با ارائه فیلمی که سوپراستارها را تجلیل می‌کند، توانایی جذب توده عظیمی از تماشاگران را به سالن‌ها دارند. سینمای هند شاهد موفقیت های تازه ای است و نام هایی وجود دارد که باید از این بابت تشکر کرد که شاهرخ خان یکی از آنهاست.

پس از چهار سال وقفه، شاهرخ خان (معروف به SRK) با فیلم پرفروش خود، به نام Pathaan که در ژانویه 2023 منتشر شد، به دنیای سینما بازگشت. فیلم، جوان، همکاری بین سینمای هندی زبان و فیلمساز تامیل زبان آتلی می باشد. نکته ای که در خصوص فیلم پاتان قابل توجه است رقابت دو نیروی امنیتی خاص و اما مهم در هند بوده که سعی دارند در خیر و شر یکدیگر را شکست دهند.

اما فیلم جوان که مدت کوتاهی پس از پاتان به انتشار رسیده است داستانی کاملا متفاوت و دیدنی دارد، از این جهت که ما در روند داستان شخصیت های متفاوتی از شاهرخ خان را در بازی هایی کاملا پرت از یکدیگر مشاهده می کنیم. با دید اول از فیلم این نگاه بوجود می آید که ایا فیلم هندی جوان 2023 در ادامه فیلم پاتان شاهرخ خان است؟

درواقع باید جواب خیر را ارائه داد چون در پاتان شاهرخ سعی دارد تا کمکی برای نجات مردم دنیا و بالادستی های خود باشد نه اینکه به عنوان فردی شورشی تهدیدی برای حمله به برخی افراد مهم در جامعه بوده تا بتواند شیطنت هایش را به رخ بکشد. نکته دیگری که قبل از اکران این فیلم مشاهده می کنیم دیالوگی است که خود شاهرخ در ابتدای تریلر فیلم این فیلم بیان می کند. جمله ای که بیان می کند «شاهرخ: وقتی خوبم کسی حریفم نیست تصور کن اگر شخصیت بدی باشم چه اتفاقی می افته». همین جمله برای درک تفاوت فیلم جوان و پاتان کافی است اما بهتر است کمی بهتر داستان فیلم جوان را بفهمیم. متن زیر ممکن است حاوی اسپویل باشد.

 

جوان فیلمی بر دنباله پاتان؟

داستان فیلم پاتان 2023

این فیلم در تاریخ 7 سپتامبر در سینماهای سراسر جهان اکران شد و دومین فیلم پرفروش در تاریخ هند است. جوان به دنبال فردی هوشیار است که قانونگذاران را وادار کند تا وحشیانه تصمیمات خود را ببینند. او یک ارتش زن 6 نفره را رهبری می کند که با هم قطار مترو را ربودند تا خواسته های خاصی را از دولت مطرح کنند. با نه یک بلکه دو نقش، SRK دو برابر در داستان حضور می یابد. این فیلم 30 سال قبل از زمان حال با یک فلش بک کوچک شروع می شود و سپس به داستان ربودن قطار آزاد و ارتش زنش می پردازد.

داستان شخصیت سه زن از شش زن که با آزاد کار می کنند تأثیرگذار و اشک آور است. با این حال، قرار دادن این فلش بک ها نامناسب به نظر می‌رسد، زیرا فیلم بین احساسات متضاد مانند کمدی و درام دست و پنجه نرم می‌کند و حس کردن لحن احساسات هر صحنه را دشوار می‌کند. بازی سانیا مالهوترا در نقش شخصی به نام Eeram می باشد، پزشکی که به اشتباه به مرگ بسیاری از کودکان متهم شده بود، با داستان خود کار قابل ستایشی انجام می دهد. در حالی که در سوی دیگر داستان نایانتارا در نقش یک افسر NSG به داستان می آید، نارمادا رای کار بسیار خوبی را در نقش خود انجام می دهد، بازی های SRK نقش او را تحت الشعاع قرار می دهد.

کالی گایکواد یک دلال اسلحه است که با ویکرام و آزاد درگیر می شود. در حالی که ویجی در نقش کالی کار بسیار خوبی انجام می‌دهد، عملکرد او آنگونه که انتظار داشت بازی کند، نبود. تریلر این فیلم فاش کرد که دیپیکا پادوکن قرار است نقش کوتاهی در این فیلم بسازد و مطمئناً آن را تحویل خواهد داد. شیمی بین SRK و دیپیکا غیرقابل قیاس است و پس از دیدن آنها در این فیلم، واقعاً یک اسپین آف با ویکرام راتور و آیشواریا در یک ویژگی کامل وجود دارد.

موسیقی پس‌زمینه، «تراک عنوان جوان» اثر آنیرود راویچاندر، ستودنی است زیرا در سراسر صحنه‌های اکشن غوغا می‌کند. جوان یکی از بهترین صحنه های مبارزه با طراحی رقص در سینمای هند را تا کنون دارد و ما باید از کارگردانی Atlee تشکر کنیم. جوان شاهرخ خان را به عنوان سوپراستار خود تجلیل می کند و می توان آن را یکی از پرحجم ترین اجرای او تا به امروز نامید. در حالی که مشخصاً این فیلم به دلیل داستان یا اجراهای الهام‌بخشش شناخته نمی‌شود، جوان یک دیگ بخار سرگرم‌کننده است و قصد دارد SRK را در حجیم‌ترین شکلش نشان دهد. این فیلم ترکیبات یک سرگرم کننده ماسالا را در بر می گیرد، چیزی که طرفداران سینمای هند دهه ها به آن عادت کرده اند. SRK بسیار سرگرم کننده است و مطمئناً برای مخاطبان هندی (یا مخاطبان بین المللی که به بالیوود عادت کرده اند مخصوصا کشور خودمان) ساخته شده است که دوست دارند افراد مشهور مورد علاقه خود را روی صفحه نمایش بزرگ تشویق کنند.

نظرات کاربران

دیدگاه ثبت شده: 0

نظر خود را بنویسید