0

52

1403/02/03

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

IMDb دارای سیستم رتبه بندی فیلم در 10 ستاره است. این به کاربران اجازه می دهد تا با طیف وسیعی از قدردانی های مختلف رای دهند. با این حال، تا آنجا که من می دانم، هیچ توضیحی در مورد اینکه نمره «3» یا «9» قرار است به چه معنا باشد، وجود ندارد.

IMDb این موضوع یعنی نحوه امتیاز دهی به یک فیلم را به کاربر واگذار می کند. به نظر می‌رسد بسیاری از افراد فقط می‌ توانند رتبه ‌بندی 1 یا 10 را ارائه دهند، به همین دلیل است که اغلب شاهد فراز و نشیب های بسیار زیادی در امتیاز فیلم ها هستیم.

اکثر افراد به جایی رسیده اند که نسبت به پایین ترین و به خصوص بالاترین امتیازها تعصب دارند. من نظراتی را دیده‌ام که در آن افراد لیست کاملی از نکات بد را در مورد یک فیلم خلاصه کرده‌اند و هنوز هم به آن ۱۰ می‌دهند.

درواقع ما در این متن سعی داریم که الگویی را ایجاد کنیم تا بتوانید به عنوان یک برگه تقلب از آن استفاده کرده و در امتیاز دهی شما کمکی خوبی به چشم بیاید. این الگو تحمیل موضوع یا سیستم به نوع رای دهی شما کاربران عزیز نیست اما شاید یک راهکار منصفانه و درستی باشد تا بتوانیم برای فیلم هایمان امتیاز منصفانه ای را اعمال کنیم. نکته ای که وجود دارد بهتر است این تصور را نداشته باشید که همه قرار است با یک الگو پیش بروند اما بنظر این کار درستی می آید.

برای توضیح بیشتر سعی کرده ای مفهوم امتیازها را از 1 تا 10 برای شما کاربران مشخص کنیم. برای مثال این کلمات کلیدی عبارتند از:

 • 1/10 – “نمیخواهم(کلا علاقه ای در من ایجاد نکرد)”
 • 2/10 – “افتضاح”
 • 3/10 – “بد”
 • 4/10 – “تلاش خوب، برای ساخت یک موضوع خوب”
 • 5/10 – “مه- موضوعی نامفهوم اما قابل قبول”
 • 6/10 – ‘بد نیست’
 • 7/10 – ‘خوب’
 • 8/10 – ‘بسیار خوب’
 • 9/10 – ‘عالی’
 • 10/10 – ‘شاهکار’

 1. ‘نمی خواهم’

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

دقیقا یکی از مواردی است که قطعا بعد از تماشای فیلم میخواهید فیلم سوزانده، درون ماکروفر گذاشته ذوب کرده و به بدترین شکل خرد کرده و آن را در فضایی دورتر از محل سکونت خود قرار دهید. معنا و مفهومی که این موضوع ایجاد میکند و شما ملزم به قبت امتیاز 1 از 10 هستید قطعا به همین شکل خواهد بود و بهتر است قبل از تماشای فیلمی که انتخاب کرده اید کمی تحقیق کنید.

 1. “افتضاح”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

هنوز افتضاح است  و همان صحبت های امتیاز 1 را شامل می شود اما با شیب خشم کمتری، اما حداقل یک چیز دارد که به خوبی انجام شده است، به مانند یک ترسیدن مناسب و به نوعی شاید قابل قبول در یک فیلم ترسناک در غیر این صورت رقت انگیزخواهد بود، یک خنده خوب در یک کمدی کاملا غیر خنده دار، یک عنصر داستانی هوشمندانه، و غیره. این صحبت ها به این منظور است که هرگز نمی خواهم دوباره این را تماشا کنم، به جز برای آن بخش خوب.

 1. “بد”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

– بد است، اما شما قبول دارید که تماشای این فیلم یک سرگرمی خوب در یک عصر کسل کننده آخر هفته بوده است، زیرا هیچ گزینه دیگری وجود نداشت و شما آنقدر تنبل و بی حوصله بودید که چیز بهتری را کشف نکردید. یا، احساس می‌کردید که باید خود را در معرض چیزهای مزخرفی قرار دهید تا قدردانی خود را از فیلم‌های خوب گذشته برای بار چندم دوباره ثابت کنید. این موضوع زمانی که متوجه شوید و درواقع با فیلم های فاخری که دیده اید مقایسه کرده باشید به شما یادآوری می کند که یک فیلم چقدر می‌تواند بد باشد. هرچند بهتر می توانستید وقت خود را صرف کنید. قطعا از تماشای مجدد آن اجتناب خواهید کرد، حتی در غروب بی حوصله آخر هفته بعدی.

 1. “تلاش خوب برای ساخت یک فیلم مورد قبول”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

هنوز بد است، اما “تقریبا می توانیم تماشای این فیلم را هضم کنیم”. یا قسمت‌های خوبی دارد که قسمت‌های بد آن‌ها را خراب می‌کنند. شاید این دلیلی بر اثبات خوب بودن فیلم می باشد. اما شاید موضوعی باشد که موارد خوب بد در ثبات عجیبی به سر می برند. یعنی موازی هم در حال پرکردن زمان فیلم هستند و شما خرابی زیادی را متوجه نمی شوید. اما همچنان هرگز نمی خواهید این فیلم را دوباره تماشا کنید.

 1. “مه- موضوعی نامفهوم اما قابل قبول”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

در حال رسیدن به آستانه ‘OK’ بودن محتوای فیلم. خوب نیست، بد نیست، فقط قابل قبول است. این همان فیلمی است که فقط باعث می شود احساس کنید بیش از 90 دقیقه و یا کمی بیشتر وقت و هزینه خود را اتلاف نکرده اید.

شما فقط می خواهید آن را در شرایط لول و امتیاز 3 دوباره تماشا کنید، اما هرگز به این فکر نمی کنید که تلاشی بیش از فشار دادن یک دکمه روی کنترل تلویزیون خود برای تماشای دوباره آن انجام دهید به این معنی که شور و هیجانی نخواهید داشت. این فیلم یا ترکیبی مساوی از قسمت‌های خوب و بد است، یا آنقدر فراموش‌شدنی است که هر بار که کسی عنوان آن را ذکر می‌کند، باید طرح داستان را بخوانید و به اسکرین‌شات‌ها نگاه کنید تا به یاد بیاورید که درباره چه چیزی بود.

 1. “بد نیست”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

این امتیاز جنبه هایی دارد که آن را از حد متوسط ​​بالاتر می برد و تماشای آن را کاملاً لذت بخش می کند، اما یا هرگز واقعاً خوب نمی شود یا اگر هم شد، باز هم دارای بخش های بدی است که آن را پایین می آورد.

اگر مدت‌ها از تماشای این فیلم که به آن 6 داده اید گذشته باشد و اخیراً همه فیلم‌های خود را با امتیاز بیش از 7 دوباره تماشا کرده‌اید، آن را دوباره خود به خود تماشا خواهید کرد. این را فقط در صورتی یا در شرایطی به کسی توصیه می‌کنید که واقعاً به این ژانر علاقه داشته باشد، اما همچنان به او هشدار می‌دهید که آنقدرها هم خوب نیست. شما هرگز برای اینچنین فیلمی هزینه نمی کنید.

 1. “خوب”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

این فیلم واقعا ارزش دیدن را دارد و شما آن را دوباره به صورت خودجوش تماشا می کنید، اما نه همه زمان ها و یا تایم هایی که همیشه به عنوان یک جای خالی برای دیدن یک فیلم کنار گذاشته اید.

خیلی خوب نیست یعنی شاهکار نیست که آن را به دوستانتان معرفی کنید که اگر فیلم را ندیده اند چیزی را از دست داده اند. این بسیار لذت بخش است با وجود برخی از بخش های به طور قابل توجهی غیر جالب، بازی هایی با کیفیت پایین تر، حفره های داستان یا سایر نکات منفی وجود دارد که همیشه هنگام فکر کردن به این فیلم به خاطر خواهید آورد.

 1. “خیلی خوب”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

این از آن دسته فیلم هایی است که می توانید چندین بار آن را تماشا کنید، حتی اگر به وضوح داستانی کامل ندارد. هنوز نکات منفی در مورد این فیلم وجود دارد، اما بقیه موارد به اندازه کافی خوب است که تقریباً آن ها را فراموش کنیم. شما آن را به دوستانتان توصیه می کنید، مگر اینکه بدانید این مورد جز علاقه آنها نیست.

 1. “عالی”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

این فیلم تقریباً کامل است. تقریباً بصورت نامحدودی می توانید دوباره این فیلم را تماشا کنید. این فیلم هنوز موضوعی قابل توجه دارد که شما دوست ندارید، بنابراین به آن نمره 10 نمی دهید. شما این فیلم را به دوستان خود توصیه می کنید حتی اگر آنها این ژانر را دوست نداشته باشند، به این امید که شاید بتواند نظر آنها را تغییر دهد. شما آماده خواهید بود که بیشتر از قیمت متوسط ​​در فروشگاه رسانه یا دردسرهای زمینه ای برای بدست آوردن این فیلم پرداخت یا تحمل کنید.

 1. “شاهکار”

معیار امتیاز دهی imdb چیست؟!

شما می توانید این فیلم را تا ابد تماشا کنید بدون اینکه هرگز از آن خسته شوید. با هر بار مشاهده، چیز جدیدی کشف می‌کنید. صحنه‌های کلیدی همچنان شما را هیجان زده می‌کنند، حتی اگر آنها را از صمیم قلب می‌شناسید و بخاطر بارها دیدن حفظ باشید. این فیلم از دید شما به هیچ عنوان نقص ندارد و چیزی جز خوبی از آن نمی بینید. اگر چیزی وجود داشته باشد که کامل نباشد، آن را تا حد زیادی با چیز دیگری که به طرز خیره کننده ای درخشان یا گیرا است جبران می کنید. شما این فیلم را به همه، حتی غریبه ها توصیه می کنید. معمولا در imdb شاهکارهای سینمای دنیا از دید کاربران رتبه بندی شده اند. اما بیشترین ژانر در میان این رتبه بندی فیلم اکشن و مجموعه ای از این ژانر بوده که عالی دیده شده است.

از آنجایی که کمترین امتیازها احتمالاً سخت ترین تصمیم گیری هستند، در اینجا توضیح بیشتری ارائه می شود. فیلم‌هایی که امتیاز 1 یا 2 دارند، آن‌هایی هستند که باعث می‌شوند شما از سینما خارج شوید و درخواست بازپرداخت کنید، یا کانال را روی تلویزیون تغییر دهید (یا در نگاهی به گذشته، باعث می‌شوند که ای کاش این کار را می‌کردید). 3 فقط آنقدر بد نیست که شما را از سینما بیرون بیاورد، اما همچنان احساس می کنید که در مخمصه دیدنش فرو رفته اید، در مورد 4 نیز همینطور است، اما به میزانی کمتر.

نظرات کاربران

دیدگاه ثبت شده: 0

نظر خود را بنویسید