1

2289

1401/04/07

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021 - کاران مگ

نقد و بررسی فیلم اکشن خشم مردانه wrath of man 2021 – کاران مگ

 

الان دلتون یک اکشن به همراه انتقام سنگین میخواهد؟

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

خشم آدمی : فیلمی از گای ریچی با بازی جیسون استاتهام. انتقام جویی که لباس های مهیج را می پوشد. این فیلم کم و بیش برگردان فیلم فرانسه Cash Truck (Le Convoyeur) در سال 2004 است . ولی حسن این فیلم همکاری سازگار بین ریچی و استاتهام است. ترفند آنها سازگاری بینشان است که باعث می شود فیلم ارزش تماشا را داشته باشد. ریچی کارگردانی است که سبک او غالباً در لذت خنثی ساختن کاراکتر به همراه کمی شوخی سرد میباشد. استاتهام مانند یک جمع کننده زباله انسانی است ، بنابراین در غالب فیلم های درجه B اکشن مهارت او دارای اهمیت است.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

ذهنیت ریچی و شخصیت استاتهام را با هم ترکیب کنید و عملکردی سریع ، عضلانی و – شاید از همه بهتر – منسجم به دست آورید. و شما یک فیلم ریچی میبینید که او را با آن بازیگر که از کم صحبتی سود می برد جفت می کند. عینا رهرو عبارت “کمتر حرف بزن، بیشتر عمل کن”. خشمی نهفته که ترجیه میدهد بیشتر مخاطبینش حرف بزنن و اون شنونده باشه. استاتهام برای بازی در این نقش بیش از حد مناسبه “او یک روح لعنتی تیره است” ، “یک نچسب یخ دوست داشتنی”. به عبارتی در توصیف این شخصیت میگن “بگذارید نقاش نقاشی کند.” البته با خون انسانها!

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

استاتهام نقش ادمی به اسم پاتریک هیل رو بازی میکنه که معروفه به H و اشاره ای مخفی داره به اولین حرف واژه جهنم “HELL”. همكارانش در شركت کامیون های زرهی(مخصوص حمل پول و اشیا ارزشمند) Fortico لس آنجلس او را “H” صدا می كنند كه باعث می شود شبیه شخصیت های كافكا که با یک حرف شناخته میشوند باشد. H یک تازه مبتدی در کار است. او به عنوان یک توده ناهنجار ، نالایق اجتماعی است و  به سختی تست های رانندگی و تیراندازی را پشت سر می گذارد . اما سرپرست او Bullet (هولت مک کالانی) به هر حال او را استخدام می کند.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

ریچی و  فیلمنامه نویسان ایوان اتكینسون و مارن دیویس معتقدند كه H می تواند به هر یك از گروه های گانگسترها و یا سربازان جنگی خشن تعلق داشته باشد یا كاملاً چیز دیگری باشد. ما فوراً مشکوک می شویم که او مردی نیست که ادعا می کند . سپس فیلم اجازه می دهد تا چند شخصیت اصلی به همان چیز مشکوک شوند ، و بعد از آن یک زن و شوهر دیگر ، تا اینکه به یک موضوع معمول در Fortico تبدیل می شود ، همراه با شوخی در مورد اینکه کسی در تیم است که به با توجه به چگونگی حمله با کامیون های آنها، به نظر می رسد قابل قبول است.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

در بخش دوم فیلم ما سرانجام قرار است دلیل ورود H به این شرکت کامیون حمل پول را پیدا کنیم و اینجا جایی است که متوجه می‌شویم H صرفا یک قاتل بی‌رحم نیست. درواقع مرگ پسرش که خط قرمزش بود ، باعث شد که شاهد نمایی کاملا بی‌پرده از شخصیت او باشیم. H هرچه در توان دارد میگذارد تا عاملان مرگ پسرش را پیدا کند، اما بیشتر ناامید و مایوس می‌شود و به در بسته می‌خورد و تنها یک سرنخ دارد: احتمال وجود یک نفوذی در شرکت کامیون حمل پول.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

فیلم هرگز کلیشه‌ای بودن داستان و اتفاقات آن را رد نمی‌کند و از همان ابتدا هم به بیننده می‌گوید که قرار نیست داستان جدیدی را شاهد باشیم، اما با روایتی سر راست طرف هستیم. در نهایت در بخش پایانی فیلم بالاخره با گروهی که باعث مرگ پسر H شدند، روبرو می‌شویم. این بخش کلیشه ای ترین حالت ممکن رو به مخاطب نشان میدهد . گروهی سرباز سابق که اکنون به‌دنبال دریافت پولی هنگفت برای ادامه زندگی‌شان هستند، با جو و شرایط فیلم سازگاری بیشتری دارند. همانگونه که H دارای خط قرمزهایی است، اعضای این گروه هم دارای این موارد هستند، اما اشتباهاتی در آخرین سرقت آن‌ها باعث مرگ چند نفر از جمله پسر شخصیت استاتهام می‌شود و حتی نفوذی این گروه در شرکت هم می‌توان گفت شخص قابل پیش‌بینی و منطقی فیلم است.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

در واقع این فیلم واقعیت تلخی از جامعه در مقیاس کوچکتر را نشان می‌دهد که تحت یک شرایط یک شخص بر خلاف میلش میتواند دست به هرکاری بزند و تمرکز فیلم خشم آدمی روی نشان دادن این موضوع است. فیلم نمی‌خواهد H را به شکل یک جان ویک دیگر نشان دهد که یکی یکی کسانی را که باعث مرگ پسرش شدند، به قتل برساند و در مقابل او هم مثل هر انسان دیگری دارای یک سری محدودیت است.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

فیلم خشم آدمی هیچ لحظه‌ای را برای ارائه یک اکشن پویا تلف نمی‌کند و سرعت فیلم حتی زمانی‌که H به بنبست می‌خورد، متوقف نمی‌شود و در عوض ریچی توانسته سرعت و روند فیلم را تا پایان حفظ کند و در پایان شاهد اکشن نفس‌گیر و جذابی باشیم. در حقیقت ریچی در طول فیلم هرگز محدودیت‌های را که خودش در ابتدا تایید کرده از آن عبور نمی‌کند و به همان قواعد و اصولی که تعریف شده پایبند است و یک اکشن قابل قبول بدون رنود نزولی رو به ما نشان میدهد.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

کامل بودن و اطمینان از زیبایی شناسی فیلم ، حتی اگر تصاویر انسان ها را در حال انجام کارهای وحشیانه نشان دهد ، از بابتی باعث خوشحالی است. شما واقعاً در این فیلم پیشینه و ریشه هیچکس را نخواهید فهمید. آنها جنایتکارانی هستند که با یکدیگر مسابقه اراده میدهند. نمیتوان گفت این فیلم یک تمرین بیهوده از نظر ارزش نیست. در واقع پشت سر کارهای خشن، یک دل پر از اندوه است که باعث آن میشود. هر کدام از شخصیت ها در مورد عقاید درونی خود دروغ میگویند که در برخی مواقع باعث مرگ آنها میشود.

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

در واقع بازی استاتهام همیشه ارزش تماشا دارد. مهم‌ترین سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که در Wrath of Man دنبال چه هستیم و با چه دیدی قصد تماشای آن را داریم؟

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

کارگردان و نویسنده : گای ریچی

تهیه کنندگان : ایوان اتکینسون و بیل بلوک

بازیگران : جیسون استاتهام ، هولت مک‌کالانی ، اسکات ایستوود

فیلمبردار : آلن استوارت

زمان : 119 دقیقه

زبان : انگلیسی

امتیاز ها:

IMDB : 7.2 / 10

Metacritic : 57/100

Rotten Tomatoes : 66/100

 

نقد و بررسی فیلم خشم مردانه 2021

 

تریلر فیلم خشم مردانه

نظرات کاربران

دیدگاه ثبت شده: 0

نظر خود را بنویسید