به روزترین فیلم ها و سریال های ایرانی

به روزترین فیلم ها و سریال های خارجی

کاران مووی کاران مووی

خلاصه داستان فیلم هزارپا:

رضا مرد جوانی می باشد که یک پاهای خود را از دست داده و در حال حاضر به دزدی روی آورده است و زندگی خود را سپری می کند. تا اینکه به صورت اتفاقی به راز یک دختر پی می برد و متوجه می شود که آن دختر دارای ثرت زیادی است و نذر کرده که با یک جانباز ازدواج کند و…

کارگردان فیلم هزارپا :

شخصی که کارگردانی این فیلم را در دست گرفته است شخصی به نام ابوالحسن داوودی است که متولد سال ۱۳۳۴ صادره از نیشابور می باشد. این کارگردان آثار بسیاری به بعد انقلاب ثبت کرده است که برخی از آنها عبارتند از: مرد بارانی، تقاطع و رخ دیوانه اشاره کرد.

آخرین فیلمی که توسط داوودی ساخته شده (رخ دیوانه) است که در سال ۹۳ محبوب ترین فیلم از نگاه بینندگان در جشنواره فیلم فجر بود که در اکران هم با استقبال گرمی رو به رو شد؛ با این حال این فیلم به جرم کپی برداری از یک اثر هنری جنجالی به پا کرد.

نقد و بررسی فیلم هزارپا:

ژانر کمدی در تاریخ سینما پیچیدگی های به خاص خود را داشته است. و معروف ترین شاهکار کمدی ایران می توان گفت در دوران صامت ساخته شد. یعنی زمانی که باستر کیتون و به خصوص چارلی چاپلین، آثار فاخری وارد سینما کردند که باعث شد خنده بینندگان زیادی شد. فیلم های که توسط این بازیگر ساخته شد می توان گفت که اثری که بیشتر به بحران صنعتی شدن ایالات متحده اشاره می کرد، و همین طور موقعیت های بی نظیر و هوشمندانه ای ایجاد می کرد و باعث خنده تماشاگر می شد. ولی تعریف کمدی در سال های اخیر سینمای ایران تعریف متفاوتی داشته است و بر پایه قوانینی درست شده که مختص سینمای ایران می باشد.

فیلم هزارپا اثر تکه تکه ای است که هر قسمت آن از آثار پرفروش سال های اخیر سینمای ایران نشات گرفته است. رضا عطاران به عنوان شخصیت اصلی فیلم که همان در اصل ارژنگ صنوبر در فیلم نهنگ عنبر می باشد که از آن فیلم به این جا انتقال پیدا کرده است و به این شکل، سازندگان زحمت زیادی برای ایجاد شخصیت جدید نمی کنند. جواد عزتی که وضعیت بدتری از عطاران دارد و می توان گفت که به شکل مستقیم از فیلم اکسیدان به این فیلم انتقال پیدا کرده است. به شکلی که تکه کلام ها و روش گویش، رفتار و همه ی آنچه که در اکسیدان از او دیده بودیم، در اینجا هم می توانید ببینید. داستان فیلم هم به از فیلم نهنگ عنبر گرفته است که در دهه ۶۰ رخ می دهد تا بتواند فروش خوبی داشته باشد به دلیل نهنگ عنبر توانست فروش خوبی داشته باشد.

نقد و بررسی فیلم خنده هزارپا

ولی نمی توان همان ایرادها را به گردن سازندگان اینجور داستان ها گذاشت. فیلم نامه (هزارپا) به شکلی است که هیچی سر جای خودش قرار ندارد و پیدا کردن منطق روایی در داستان غیرممکن است. در فیلم نامه موقعیتی درست نمی شود و هنگامی هم که درست می شود، اول و آخر آن مشخص نیست.

در قسمتی از داستان موقعی که ترمز ماشین رضا کار نمی کند و او با سرعت زیاد در جاده قرار دارد، سکانس بُرش خورده و به یکبار رضا را مشاهده می کنیم که نشسته و در حال صحبت کردن است، بدون آنکه ببینیم چطوری ماشین ایستاده است؟ و یا اینکه چه اتفاقی برای افرادی که آنها را دنبال می کند می افتد؟ یا در سکانس تیراندازی، همه چیز ناگهان تمام می شود بدون آنکه دلیلی برای پایان وجود داشته باشد، از این گونه اتفاق ها در هزارپا زیاد است و در قسمت فیلم نامه و کارگردانی یک نا امیدی کامل محسوب می شود.

رسیدگی به داستان های فرعی هم وضعیتی بهتر از منطق روایی فیلم نخواهد داشت. از سری داستان های فرعی در این فیلم می توان به رابطه دایی رضا با مادر دوستش اشاره کرد که هیچ نقشی در داستان ندارد و پا کردن آن می تواند وضعیت فیلمنامه را بهتر کند. و اگر بخواهیم بیشتر به بررسی این فیلم بپردازیم می توان به وارد شدن گروه تروریستی شکل کاریکاتور گونه بودن آنها، به ظاهر این قسمت از فیلم قرار شد یک پیام سیاسی به همراه داشته باشد که اجرای خیلی عجیب آنها، باعث شد جز ضعف های این فیلم به شمار رود. آنها در داستان نه خطرناک و ترسناک هستند و نه حماقت شان سبب خنده تماشاگر می شود. به طور کلی هم نه از ایدئولوژی شان صحبت می کنند و نه چیز دیگری که مخاطب را به خود جلب کند.

نقد و بررسی فیلم کمدی هزارپا

نکته بسیار جالبی که در این فیلم وجود دارد این است که خانم ها از ضریب هوشی خیلی کمی برخوردار هستند و مانند خانم هایی که در سینمای سال های دهه ۷۰ می بینید به محض دیدن یک مرد از او درخواست می کنند که با وی ازدواج کند. در  شخصیت فیلم این چنین آمده که الهام سعی دارد خانمی قوی که یک مجموعه را مدیریت می کند، که شبیه به ویشکا آسایش در ( ورود آقایان ممنوع ) می باشد. ولی ایرادی که در اینجا به چشم می خورد این است که همه ی این موارد پوسته می باشد و تولید کنندگان در ادامه داستان با تلاشی مثال زدنی، خانمی مقتدر را به شکل کامل پاک می کنند و انسانی با حداقل ضریب هوشی را به جای آن قرار می دهند. ولی عجیب اینجاست که در فیلم حتی یک زن نیست که با دیدن یک مرد مدهوش و بی حال نشود.

برای نقش خانم در این فیلم انتخاب سارا بهرامی بدترین ایده برای سازندگان این فیلم بوده است. بهرامی مثل بازیگرانی مانند ویشکا آسایش، امکان بازی در نقش کمدی را نیم تواند داشته باشد و بازی او موقعی فاجعه بار است که وی ظاهر فردی به شکل کامل احمق را به خود می گیرد. نوع بازی بهرامی برای فیلم در هزارپا اصلا مناسب نیست. جواد عزتی هم در این جا همه ی آن چه که در ( اکسیدان ) انجام داده بود را تکرار می کند و عجیب است تکه کلام های آن فیلم را هم به این اثر انتقال داده است. چنان چه تمایل به دانلود این فیلم زیبا داشته باشید می توانید با مراجعه به لینک زیر را دانلود کنید و لذت ببرید.

دانلود فیلم هزارپا

 


دانلود فیلم شنای پروانه
   
کانال تلگرام کاران مووي
   

فیلم های پیشنهادی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.
برچسب ها