1

73

1403/02/01

پرهزینه ترین فیلم‌های تاریخ سینما در دهه های گذشته

پرهزینه ترین فیلم‌های تاریخ سینما در دهه های گذشته

فیلم های خوبی که در طی سال های گذشته به انتشار رسیده اند و گاها انتظارها را برآورده نکرده اند هزینه های بسیاری را خرج کرده اند تا بتوانند بهترین باشند.

هالیوود تاریخچه ای دارد که برای خودش لذت بخش بوده و بسیاری از خیره کننده ترین فیلم های تاریخ نتیجه بودجه های باورنکردنی این صنعت هستند. با تعدیل تورم، حماسه‌های تاریخی کلاسیک مانند بن هور و کلئوپاترا به اندازه فیلم‌های پرفروش امروزی گران هستند. بودجه یک فیلم و عملکرد باکس آفیس می تواند نحوه عملکرد صنعت را تغییر دهد و الهام بخش روندهای جدید باشد. در مورد بن هور ، هالیوود آینده ای را در داستان سرایی حماسی با دکورهای استادانه می دید. در مورد کلئوپاترا ، شکست این فیلم پایانی بر این دوره پربار ستارگان سینما بود و نشانه طلوع عصر جدید هالیوود بود.

گاها در دید اول نمی توان این موضوع را تشخیص داد، دانلود فیلم هایی که در دید اول معمولی بوده و شاید در نگاه اول آنچنان پرهزینه بشمار نمی رفتند.می توان اینگونه گفت: خیره کننده ترین فیلم های هالیوود اغلب نتبیجه بودجه های باورنکردنی داشته اند.

آمار در گذشته از طریق پیگیری های باکس آفیس بدست می آمد. این به این معنی نیست که باکس آفیس منقضی شده و دیگر استفاده ای ندارد. اما آمار دیگر تنها باکس آفیس نیست. موفقیت فیلم های امروزی تنها به عملکرد باکس آفیس آن بستگی ندارد، بلکه عواملی مانند کمپین های بازاریابی و عملکرد در پلتفرم های استریم نیز تعیین می شود.

اما در زمان های گذشته و اگر بخواهیم بهتر بیان کنیم چند دهه گذشته ساخت فیلم ها بودجه های کمتری داشته و معمولا به نتیجه خوبی هم میرسیدند. اما با رشد فرنچایزهای کمپانی های بزرگ به مانند مارول و سری فیلم هایی که به مدت 20 سال به انتشار رسیده اند برای رسیدن به آمار بهتر و فروش بیشتر سعی کرده اند هزینه بالایی را در نظر بگیرند.

نکته دردناکی که در این بین شاهد آن بوده ایم فروش بسیار کم برخی فیلم های مورد انتظاری است که بودجه ساخت بالایی داشته اند. در ادامه به این موضوع بصورت وسیع می پردازیم و اسامی این فیلم های را بیان می کنیم اما برای شروع fast x  می تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب باشد. این فیلم هزینه ساخت بالا و فروش فاجعه ای داشت که که حتی انتظارها را نیز برآورده نکرد.

10 پرهزینه ترین فیلم های تاریخ سینما

 1. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) – حدود ۳۷۷ میلیون دلار
 2. Avengers: Endgame (2019) – بیش از ۳۵۰ میلیون دلار
 3. Avengers: Age of Ultron (2015) – نزدیک به ۳۳۰ میلیون دلار
 4. Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007) – حدود ۳۰۰ میلیون دلار
 5. Avengers: Infinity War (2018) – بیش از ۳۰۰ میلیون دلار
 6. Tangled (2010) – حدود ۲۶۰ میلیون دلار
 7. John Carter (2012) – نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار
 8. Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) – بیش از ۲۵۰ میلیون دلار
 9. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) – حدود ۲۵۰ میلیون دلار
 10. Spectre (2015) – نزدیک به ۲۴۰ میلیون دلار

پرهزینه ترین فیلم‌های تاریخ سینما در دهه های گذشته

نکته “ساخت یا شکست” برای برخی فیلم ها در سال های اخیر پیچیده تر شده است. بین هزینه‌هایی که به صاحبان تئاتر پرداخت می‌شود، برچسب قیمت کمپین بازاریابی، و عملکرد یک فیلم در رسانه‌های فیزیکی، VOD و استریم می‌تواند بر اینکه به عنوان یک «موفقیت» تلقی شود تأثیر بگذارد. با در نظر گرفتن هزینه‌های عکس‌برداری مجدد، تغییرات ویرایش لحظه آخری و پنجره انتشار انعطاف‌پذیر، بودجه‌ها فراتر از نسبت اصلی خود رشد می‌کنند.

 با این حال، امسال نمونه ای از بسیاری از فیلم ها ارائه شد که بودجه هنگفتی داشتند که نتیجه داد . باربی و فیلم برادران سوپر ماریو با تحسین منتقدان اکران شدند و هر کدام بیش از یک میلیارد دلار در سراسر جهان به دست آوردند. چند فیلم ثبت شده به عنوان پر هزینه ترین ها را در زیر بررسی خواهیم کرد.

“لیگ عدالت” (2017)

پرهزینه ترین فیلم‌های تاریخ سینما در دهه های گذشته

 • کارگردان: زک اسنایدر
 • بازیگران: هنری کویل، بن افلک، گال گدوت، جیسون موموآ، ری فیشر، ازرا میلر، ایمی آدامز، جرمی آیرونز، جی کی سیمونز، ویلم دفو
 • تاریخ انتشار: 17 نوامبر 2017
 • امتیاز IMDb: 6.9/10
 • میزان فروش: 657.9 میلیون دلار

داستان 300 میلیون دلاری لیگ عدالت بسیار جالب‌تر از هر دو نسخه از فیلم است. پس از اینکه زک اسنایدر از تولید و ساخت قسمت های جدید خارج شد، جاس ویدون به طور موثر فیلم را دوباره فیلمبرداری کرد تا از شکست بحرانی بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت بازگردد یا به نوعی جبران خسارات را انجام دهد.

 با این حال، به نظر می‌رسد که قسمت‌های قبلی DCEU طرفداران زیادی را از دست داده بود، زیرا Justice League نتوانست به یک موفقیت انتقادی و مالی در سطح The Avengers  تبدیل شود. 300 میلیون دلار برای متقاعد کردن سیبیل دیجیتالی پاک شده هنری کاویل کافی نبود .

Avengers: Infinity War

پرهزینه ترین فیلم‌های تاریخ سینما در دهه های گذشته

 • کارگردان: جو و آنتونی روسو
 • بازیگران: رابرت داونی جونیور، کریس اوانز، مارک روفالو، کریس همسورث، اسکارلت جوهانسون، تام هیدلستون، بندیکت کامبربچ
 • تاریخ انتشار: 27 آوریل 2018
 • امتیاز IMDb: 8.3/10
 • میزان فروش: 2.048 میلیارد دلار

Avengers: Infinity War  به نوعی غیرممکن را انجام داد و یک دهه داستان سرایی را در یک روایت منسجم گرد هم آورد که همه قهرمانان را به دور هم جمع می کرد.این فیلم با هزینه 324.1 میلیون دلاری برای متحد کردن این قهرمانان نتیجه خوبی داد و Infinity War  به اولین فیلم مارول تبدیل شد که از آستانه 2 میلیارد دلاری باکس آفیس عبور کرد.

پایان نمادین فیلم، که قهرمانان را در اولین نبرد خود در برابر تانوس (جاش برولین) شکست خوردند، این نکته را رساند که باید برای ادامه صبر داشت و بی صبرانه برای خرید فیلم جدید منتظر ماند.

همین موضوع و خلق یک داستان بسیار محبوب سبب شد تا کاربران این فیلم را در لیست 3 فیلم پروفروش تاریخ گنجانده و نام انتقام جویان را برای همیشه در این لیست به ثبت برسانند.

2023 “Fast X”

پرهزینه ترین فیلم‌های تاریخ سینما در دهه های گذشته

 • کارگردان: لوئیس لتریر
 • بازیگران: وین دیزل، جان سینا، میشل رودریگز، جیسون موموآ، شارلیز ترون، تایریس گیبسون، لوداکریس، شارلیز ترون، بری لارسون، جیسون موموآ، جف کوری
 • تاریخ انتشار: 19 مه 2023
 • امتیاز IMDb: 6.8/10 (تا تاریخ 20 آوریل 2024)
 • میزان فروش: 877.6 میلیون دلار (تا تاریخ 20 آوریل 2024)
 • توجه: میزان فروش فیلم Fast X تا تاریخ 20 آوریل 2024 است و ممکن است در آینده تغییر کند.

باتوجه به عبور این فیلم از مرز 700 میلیون دلار در باکس آفیس فروش جهانی، و مقایسه این آمار با بودجه بیش از حد برای Fast X به این معنی است که ممکن است واقعاً سودآور نبوده باشد.

 پایان تکان دهنده Fast X نشان داد که فرنچایز Fast and the Furious به این زودی ها پایان نخواهد یافت، زیرا دومینیک تورتو ( وین دیزل ) هنوز باید تا آن زمان انتقام خود را از شرور جدید، دانته ریس ( جیسون موموآ ) بگیرد. که سریال به نتیجه می رسد. با این حال، بازدهی رو به کاهش فرنچایز Fast نشان می‌دهد که ممکن است این سریال بیش از حد مورد استقبال قرار گرفته باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه ثبت شده: 0

نظر خود را بنویسید